Temel Bilgiler

Makine Mühendisi Hakkında Genel Bilgiler

Makine Mühendisi iş ilanları? Makine Mühendisi maaşları, Makine Mühendisi ne iş yapar? gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını sizler için cevaplayacağım.

Makine Mühendisi Nedir?

Makine Mühendisi nedir? Makine mühendisi, mekanik sistemleri tasarlamak, test etmek, üretmek ve sürdürmek için matematiği, mühendislik fiziğini ve malzeme bilimini birleştiren bir mühendislik alanıdır. Tüm mühendislik alanlarının en büyüğü ve en eskilerinden biridir. Makine mühendisleri için ana çalışma alanları arasında otomasyon ve kontrol sistemleri, güç ve elektrik motorları, pompalar ve endüstriyel makineler, otomotiv, havacılık, inşaat ve yapısal sistemler, imalat, ağaç işleri ve benzerleri alanlar yer alır. Makine Mühendisi, akışkanların özellikleri, mekanik sistemlerin iç ve dış yapıları, akışkanların akışı ve sistemlerin toplam verimliliği dahil olmak üzere birçok farklı konuda çalışırlar. Ayrıca, makinelerin tasarımı, yeni makinelerin geliştirilmesi, süreçlerin ve üretim verilerinin analiz edilmesi ve ayrıca bir makinenin veya sistemin çalışmasının nasıl optimize edileceği gibi çeşitli süreçleri de analiz ederler. Bu mühendislere, diğer mühendislerin yanı sıra ürün üreticileri tarafından verimliliklerini artırmak için kullanılabilecek makine ve yazılımları analiz etmeleri ve tasarlamaları öğretilir. Bu aynı zamanda prototipler tasarlayıp oluşturmalarına ve büyük ölçekli üretim ekipmanlarında işlevsel testler gerçekleştirmelerine yardımcı olur. Bu alandaki çoğu mühendis, yukarıda belirtilen tüm görevleri yapabilmek için hem bilgi hem de becerilerle donatılmıştır.

Makine Mühendisliği İş İlanları

Makine Mühendisliği İş İlanlarının diğer iş ilanlarına göre sayıca daha fazla olması belki dikkatinizi çekmiştir. Bunun nedeni Makine Mühendislerine hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyulmasıdır. Yukarıdaki paragrafta belirttiğim çalışma alanları bu mühendislik alanı için daha da genişletilebilir. Üretim yapılan her yerde bir Makine Mühendisine ihtiyaç mutlaka vardır. Büyük kurumsal firmalar genellikle iş ilanlarını kariyer.net üzerinden yayınlamaktadır. Bu firmalar son zamanlarda sosyal iş ağı platformu olan Linkedin üzerinden de iş ilanı yayınlamaya başlamıştır. Careerjet sitesi ise hemen hemen bütün iş ilanı yayınlayan kariyer sitelerin ilanlarını bir araya toplamaktadır. Bu şekilde çalışan siteler sayesinde yayınlanan bütün Makine Mühendisi İş İlanlarını incelemiş olursunuz.

Makine Mühendisi Maaşları

Makine Mühendisi Maaşları bu bölümü tercih edecek öğrencilerin en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Makine Mühendisleri çok fazla alanda çok fazla görevde çalışmaktadır. Bu yüzden çok değişken maaş aralıklarına sahiptir. Sektör ortalamasına bakıldığında bir Makine Mühendisinin ortalama 5000₺ kazandığını görmekteyiz.

Kaynak
Vikipedi

Taha ÖZEL

Makine Mühendisliği adına güzel bir Türkçe kaynak oluşturmak için bildiklerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Makine mühendisliği diğer tüm mühendislikler gibi aslında üniversite bittikten sonra boş kalmaya zorluyor. Çünkü torpilin olmadığı ve daha önce yıllarca bu işte çalışan birinin yanında çalışmadığın sürece kendini geliştirmek çok zor.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak tekrar deneyiniz.