Mühendislik Programları

Solidworks Nedir?

Solidworks Nedir? Solidworks iki boyutlu çizim ve üç boyutlu katı modeller elde etmek için kullanılan Dassault Systemes şirketine ait bir programdır. Windows işletim sistemi ile çalışmaktadır.

Solidworks, dünya genelinde mekanik tasarım yapmak için çokça tercih edilir. Türkçe dil desteği ve yerel bayi ağı ile ülkemizde de en çok kullanılan CAD, CAM ve CAE programıdır.

Türkiye’deki birçok meslek yüksekokulu ve üniversite eğitim süreci boyunca farklı derslerle öğrencilerine Solidworks programını öğretmektedir. Bu nedenle Solidworks bilen tekniker, teknik ressam, mühendis sayısı oldukça fazla, şirketlerin bu programı bilen personel bulması oldukça kolaydır.

Solidworks programında bütün işler iki boyutlu çizim ortamında başlar. Bu alanda yapılan çizimler daha sonra çeşitli katı model oluşturma yöntemleri ile katı modele çevrilir. Yine istenilirse iki boyutlu çizimlerden düz plaka olarak veya abkant/silindir büküm ile üretilecek sac parçalar oluşturulabilir. DIN ve ISO normundaki profiller program içerisindeki modül sayesinde kolaylıkla çizilebilir. Yüzey modelleme ile et kalınlığı olmayan formlar oluşturulabilir daha sonra bu forma kalınlık verilerek üretime geçilebilir. Ayrı ayrı kaydedilen parçalar montaj ortamında birleştirilebilir. Montajlara hareket verilebilir. Oluşturulan tüm parçalar ve montajların teknik resimleri çıkartılabilir. Yapılan tasarımın çalışma şartlarında nasıl davranacağı üretimden önce analiz edilerek parçaların dayanımı ve ömürleri hesaplanabilir.

Kalıp tasarlamak isteyenler katı modellerini çizerken draft oluşturabilir veya daha sonradan çizimlerine draft verebilir. Yine programın yeni versiyonlarında gelen yüz taşıma, yüz silme komutları çizim ortamına girmeden parçanın düzenlenmesine olanak tanır ve kalıp tasarımında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Özel Özellik bölümü ile teknik resimde verilmek istenilen tüm detaylar parça çizilirken tanımlanır ve teknik resim oluşturulurken otomatik olarak gelir. Bu şekilde parça adı, parça kodu, malzeme, yüzey işlemi, kaplama, üretim rotası gibi bilgilerin düzenlenmesi ve kontrolü kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Çok fazla detay özelliğe sahip olan programın tüm özelliklerini burada sizlerle paylaşmak ne yazık ki imkansız. Ancak program paketlerini ve modüllerini inceleyerek işinize yarayacak modülün tüm imkanlarına şirketin web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Program Solidworks Standart, Solidworks Professional ve Solidworks Premium isimli üç farklı paket ile satılmaktadır. Bu paketlere ek ihtiyaçlar dahilinde alınması gereken bazı modüller de bulunmaktadır.

Solidworks Simulation

Lineer statik, gerilme ve yer değiştirme analizleri yapmak için kullanılır.

Solidworks Plastics

Plastik enjeksiyon yöntemi ile plastik parça üretimi yapan şirketlerin kalıplarını tasarladıktan sonra üretime geçmeden kalıplarını test etmelerini sağlar.

Solidworks PDM

Tasarımı yapılan parçaların veri yönetimini kolaylaştırır. Sürüm ve revizyon kontrollerini kayıt altında tutar. Birden fazla kişinin aynı projede verimli çalışmasına olanak sağlar.

Solidworks Manage

Solidworks PDM ile entegre çalışan modül GANTT şeması ile proje yönetimi yapmayı sağlar.

Solidworks Visualize

Tasarımını yaptığınız ürünlerin sunum veya kataloglarda kullanmak üzere yüksek kalitede görsellerini oluşturmaya imkan sağlar.

Solidworks Composer

Tasarımını yaptığınız ürünlerin montaj kılavuzlarını hazırlamanızı sağlar.

Solidworks MBD

Tasarlanan parçaların katı model üzerinden ölçülendirilerek teknik resimsiz üretilmesini sağlar.

Solidworks Electrical

Tasarımlarınızda kullandığınız kablo demetleri gibi elektriksel ürünlerin kolayca ürüne entegre edilmesini sağlar.

Ayrıca Dassault Systemes son yıllarda tasarımcıların farklı lokasyonlarda ortak çalışmasına olanak sağlayan bulut tabanlı 3DEXPERIENCE platformunu da müşterilerinin kullanımına sunmuştur.
Yazılım firmaları ürünlerini farklı paketlerle ve ek modüllerle oldukça karmaşık olarak bizlere sunmaktadır. Programı satın alırken ihtiyaç dışı ek modüllere ve paketlere kimse fazladan ödeme yapmak istemez. Şirketinize en uygun Solidworks paketini ve ek modülleri öğrenmek için bölgenizdeki Solidworks Bayisi ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Bu yazımızda Solidworks Nedir? sorusuna cevap vermeye çalıştım. Programı almayı düşünüyorsanız satın almadan önce aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden bana iletebilirsiniz.

Kaynak
Vikipedi

Taha ÖZEL

Makine Mühendisliği adına güzel bir Türkçe kaynak oluşturmak için bildiklerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir