Mühendislik Programları

Solidworks Çizim Örnekleri

Solidworks çizim örneklerini içerikte sizler için bizzat kendim hazırladım. Bu içeriği okuduğunuza göre Solidworks programını yeni öğrenmeye başlıyorsunuz. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) programlarının ülkemizde en çok kullanılanı Solidworks CAD programıdır. Eğer Solidworks hakkında detaylı bilgi almak isterseniz yandaki Solidworks Nedir? isimli içeriğe göz atabilirsiniz.

Solidworks çizim örnekleri ile çizim yeteneğinizi geliştirebilir ileride iş hayatında karşılaşacağınız tasarım örnekleri için önceden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Solidworks çizim örneklerini hazırlarken en temel komutları kullanarak kademeli olarak çizimleri zorlaştırmaya çalıştım. Takıldığınız bir nokta olması durumunda yorum olarak yazabilirsiniz.

Solidworks programını bilgisayarınıza ilk defa kuracaksanız ve Solidworsk sistem gereksinimlerinin bilgisayarınızla uyumlu olup olmadığını kontrol etmek isterseniz sol taraftaki içeriğe göz atabilirsiniz.

Solidworks çizim örneklerini çizerken dikkat etmeniz gereken bir kaç noktadan sizlere bahsetmek istiyorum.

  • Unsur ağacında minimum unsur sayısı ile en doğru çizimi yapmak ileride karmaşık çizimlerde size kolaylık sağlar. Ancak unsur ağacındaki unsur sayısı az olacak diye de çizimin parametrik yapısını bozmaya her şey çizim ortamında göstermeye gerek olmadığını düşünüyorum. Örneğin radyus ve pahların çizim ortamında değil harici bir unsur olarak yapılması gerektiğini düşünüyorum.
  • Çizimleri mutlaka orjini parça ortasında bırakacak şekilde planlamalısınız. Bu size ileride montaj yaptığınızda parça düzlemlerini kullanmanıza olanak sağlar. Ayrıca aynalama işlemlerinde hep elinizde hazır orta düzleminiz olur.
  • Çizim yaparken yeni bir düzlem tanımlamak ihtiyaç dahilinde doğrudur ama programın bize otomatik verdiği ön, üst ve sağ düzlemi kullanarak yapabileceğimiz bir çizim için ekstra düzlem tanımlamak gereksiz olacak ve unsur ağacını gereksiz çoğaltacaktır.
  • Tekrar eden unsurlar için tekrar çizmek yerine doğrusal ve dairesel çoğaltma yapmak mantıklı olacaktır. Çoğaltma işlemlerinin çizim ortamında değil unsur ortamında yapılmasını doğru buluyorum. Eğer dairesel çoğaltma yapılacaksa mutlaka orjinden bir eksen tanımlaması yapılmalıdır.

Solidworks çizim örneklerini zamanla çoğaltacağım. Eğer istediğiniz bir komutun kullanımına yönelik örnek isterseniz yorumlarda belirtmeniz yeterli.

Solidworks Çizim Örneği – 1

Solidworks Çizim Örnekleri Mühendislik Programları
resmi yeni sekmede açarak daha büyük görüntüleyebilirsiniz.

Solidworks Çizim Örneği – 2

Solidworks Çizim Örnekleri Mühendislik Programları
resmi yeni sekmede açarak daha büyük görüntüleyebilirsiniz.

Solidworks Çizim Örneği – 3

Solidworks Çizim Örnekleri Mühendislik Programları
resmi yeni sekmede açarak daha büyük görüntüleyebilirsiniz.

Solidworks Çizim Örneği – 4

Solidworks Çizim Örnekleri Mühendislik Programları
resmi yeni sekmede açarak daha büyük görüntüleyebilirsiniz.

Taha ÖZEL

Makine Mühendisliği adına güzel bir Türkçe kaynak oluşturmak için bildiklerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 Yorum

  1. Böyle programları öğrenmek herkesin işine yarayacaktır. Bu makalede çok güzel örnekler verilmiş. Paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak tekrar deneyiniz.