Ankara doğumluyum. Aslan burcuyum. Aslen Şanlıurfa'lıyım. 4 çocuklu bir ailenin 3. çocuğuyum. İlkokulu Fevzi Atlıoğlu İlköğretim Okulu'nda, ortaokulu Keçiören Atatürk İlkögretim Okulu'nda ve liseyi Keçiören Kalaba Lisesi'nde okuduktan sonra Bartın Ünivetsitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü kazandım. Temmuz 2013'de de mezun oldum. Kendimi "Mekanik" ve "Makine Teorisi ve Dinamiği" Anabilim Dalları'nda geliştirmeye çalışıyorum. Web tasarımı ile ilkokul yıllarında tanıştım. Şuan Drupal İçerik Yönetim Sistemi hakkında yeterli bilgiye sahibim. Adobe Photoshop(başlangıç), Adobe Premiere(başlangıç), Autocad(iyi), SpaceClaim(iyi) ve Solidworks(iyi) programlarını kullanmaktayım. 2009 yılında "Makine Mühendisliği Tv" adında bir internet projesini hayata geçirdim. Daha sonra mühendislik dallarını ayırmadan bir bütün halinde kullanıcıya sunmak istediğimden "Mühendis Tv" projesini başlattım. Şuan ekip arkadaşlarımın desteği ile Mühendis Tv üzerinde çalışmalara devam ediyorum.

Yağmur suyu borusu çap hesabı

Bina sıhhi tesisatında yağmur suyu borusunun çap hesabı aşağıdaki gibi yapılır;

Boru çapı

= 1,13*(A)1/2 

Burada A yağmur borusu kesitidir. Onun hesaplanışı ise;

A = S/f (cm2)

S --> gerekli yağmur borusu alanı

f --> kullanılan yağmur borusu adedi

S = P*0,75 (cm2/m2)

P --> Çatı + Balkonların alanı (m2)

Yağmur Borusu Kesiti A (cm2) Boru Çapı D (mm)
19,55 Ø50
38,36 Ø70
78,31 Ø100
122,34 Ø125
175,75 Ø150

 

Etiketler: 

Yorumlar

çok işimize yaradı teşekkürler dostum

Yazan: sedat (doğrulanmadı)

keşke çizimi de nasıl yapcagımızı da gösterseydiniz ama yinede güzel teşekkürler

Yazan: hüseyin (doğrulanmadı)

Hesap yönteminiz yetersiz. Öncelikle m2 ye gelen yağış miktarı bulunmalı. Şanlı Urfa'ya yağan yağış, Rize ile aynı olamaz. Hesap bu veri üzerine yapılmalıdır.

Yazan: Hasan Özbay (doğrulanmadı)

Hasan Bey öncelikle teşekkür ederim. Üniversite yıllarında aldığım derste görmüştüm bu konuyu ve ondan sonra bu bilgileri paylaştım. O yüzden yanlış olabilir ama keşke doğrusunu bizimle paylaşsaydınız da gerekli düzenlemeleri yapsaydık.

Yazan: tahaozel

gayet güzel tecrübeye göre yaptığımız uygulamalarla hemen hemen aynı teşekkürler

Yazan: volkan (doğrulanmadı)