Drupal 7.x Türkçeleştirme

İngilizce olarak kurduğumuz Drupal siteleri nasıl Türçeleştiririz ondan bahsedeyim. Öncelikle sitenin en üst kısmında bulunan yönetim bölümünden "Modules" e girip eklenti aktif etmemiz gerekecek. Bu aktif edeceğimiz eklentiler Drupal ile birlikte çekirdekten geldiği için otomatikmen sitemizde olan eklentiler.

Eklenti listesinde aktif etmemiz gereken eklentiler "Content translation" ve "Locale" eklentileridir. Yanlarındaki kutucuğa tik işareti koyarak kaydedelim. Drupal'ın bize sunduğu Türçe dil dosyasi .po uzantılıdır. Aşağıdaki linkten 7.x versiyonunun dil dosyasını indirelim.

http://localize.drupal.org/translate/languages/tr

İndirdiğimiz .po uzantılı dosya bir köşede şimdilik dursun. Biz sitemiz üzerinden gerekli ayarlamaları yapmaya devam edelim.

Yönetim bölümünden "Configuration" tıklayalım.

"REGIONAL AND LANGUAGE" kısmında yeralan "Languages" e tıklayalım. Gelen sayfada sadece İngilizce dil seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. Bunun "Add language" yi tıklayarak Türkçe dil seçeneğini eklememiz gerek. "Language name" den Türkçeyi seçerek Add language diyelim.

Türkçe dil seçeneğimizi eklemiş olduk. Default kısmından Türkçeyi tıklayarak kaydedelim.

Tekrar "REGIONAL AND LANGUAGE" kısmından bu sefer "Translate interface" i tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi Türçenin yanında %0 yazmakta. Yani çevrilmiş dosya bulunmadığını gösteriyor.

Üst menüden "IMPORT" a tıklayalım. "Language file" den indirmiş olduğumuz .po uzantılı dosyayı seçip diğer ayarlarla oynamadan import edelim. Ana sayfaya geldiğinizde sitenin Türçe olduğunu göreceksiniz.

Anlamadığınız veya takıldığınız bir yer olursa yorum olarak iletebilirsiniz.

Etiketler: 

Yorumlar

Süper bir anlatım olmuş..

Süper bir anlatım olmuş.. Sayenizde çok vakit kaybetmeden halletim..

''ayarlarla oynamadan import edelim'' işte burası ayrıca güzeldi.. ; )

Teşekkür ederim. Takıldığınız

Teşekkür ederim. Takıldığınız yerlerde yardımcı olmaktan keyif duyarım :)

Anlatımınız için teşekkür

Anlatımınız için teşekkür ederim. İngilizceden Türkçeye çevrildi yalnız Tümleşik arayüz: %71, diğer Fields,Node types,Menü,Sınıflandırma ve Bloklar kısmı %0 görünüyor. Sitede de bazı kelimeler çevrilmemiş görünüyor. Tamamını çevirme imkanı var mı yoksa bu kdar mı oluyor ?

admin/config/regional

admin/config/regional/translate/translate link yolunu izleyerek "Dizgi şunu içersin" kısmına çevrilmesini istediğiniz İngilizce kelimeyi yazıp "İçinde ara" kısmından da "Sadece çevrilmemiş yazılar" seçeneğini seçip enter tuşuna basarsanız içinde o kelime geçen çevrilmemiş kısımlar gelir. Çevirmek istediğiniz yazıya düzenle diyerek Türkçe karşılığını girebilirsiniz. Import ile yüklediğimiz .po uzantılı çekirdek ile birlikte gelen eklentiler içindir. Siz yeni eklenti atif ettikçe çeviri oranı düşecektir. Çevirmek istediğiniz kısımları yukarıda anlattığım şekilde düzenleyebilirsiniz.

Arkadasim cok tesekkur ederim

Arkadasim cok tesekkur ederim guzel ve faydali bi anlatim olmus...

teşekkürler

teşekkürler

süper.. teşekkürler

süper.. teşekkürler

Selam,

Selam,

öncelikle paylaşım için teşekürler işlemleri yaptım sistem türkçeleşti fakat sanırım başlık fontundan dolayı türkçe karakterle bozuk gözükyor bununla ilgili ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Tşk . . .

Sitenizin style.css

Sitenizin style.css dosyasında bulunan body satırından font tipini değiştirebilirsiniz. Eğer body satırı varsa ordan değiştirin yoksa aşağıdaki gibi ekleyin. Font olarak "Trebuchet MS" kullanmanızı öneririm. En kolay okunan ve gözü yormayan fontlardan birisidir.

body { font-family:Trebuchet MS;}

Drupal commerce kickstart ı

Drupal commerce kickstart ı nasıl Türkçeye çevirebiliriz denedim ama bir tüelü beceremedim
Yardımın için şimdiden teşekkürler