Drupal 7.x Kurulumu

Merhaba, bugün Drupal 7.x kurulumunu anlatıcam. Öncelikle Drupal'in resmi sitesi olan drupal.org dan dosyalarımızı indirmemiz gerekiyor. Şuan Drupal'ın en güncel sürümü 7.14. Aşağıda vereceğim linten dosyayın indiriyoruz.

http://drupal.org/project/drupal

Yukarıdaki resimde kare içine almış olduğum yeden tar.gz veya zip olarak dosyayı indirip çıkartalım. Burda dikkat etmemiz gereken husus yeşil kısımdan dosyayın indirmemiz gerekiyor. Yeşil kısım onaylanmış dosyaların bulunduğu bölümdür. Modullerde ve temalarda da aynı durum geçerlidir.

Dosyanın içeriği yukarıda gördüğünüz gibidir. FTP programı ile dosyaları sunucuya yükleyelim. Benim tavsiye ettiğim program FileZilla'dır. İndirmek isterseniz buradan indirebilirsiniz.

Dosyaları sunucuya attıktan sonra şimdi kurulum aşamasına geldik. Direk siteadi.com veya siteadi.com/install.php yolunu izleyebiliriz. siteadi.com olarak direk girdiğimizde zaten bizi install.php sayfasına yönlendirmektedir. Kurulum aşamaları karşınıza İngilizce olarak gelecek. Türkçeleştirmek mümkün ama gerektiğini düşünmüyorum.

Kurulumu yapabilmek için bize veritabanı ismi, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı şifresi lazim. Bunları ayarladığınızı düşünerek kuruluma geçiyorum.

Karşınıza gelen ilk pencere yukarıdaki gibi olacaktır. Standart kısmıni işaretleyip Save and continue diyoruz. Karşımıza kurulum dilini seçme kısmı gelecek. Biz dil dosyası yüklemediğimiz için tek seçenek olan İngilizce otomatik olarak seçili olacaktır. Tekrar Save and continue diyoruz.

Database type yazan kısımdaki ayarlar ile oynamıyoruz. Veritabanı için istenilen bilgileri girip devam ediyoruz. Veritabanı tablolarını yüklemeye başlayacak. Sonra site ayarları kısmı gelecek. 

Biglileri kendinize göre doldurduktan sonra bir sonraki adıma geçtiğimizde "Congratulations, you installed Drupal! Visit your new site." yazacaktır. Visit your new site linkine tıklayarak Drupal sitenize erişebilirsiniz. Kurulum bittikten sonra ana dizinden install.php dosyasını güvenlik açısından silmenizi tavsiye ediyorum.

Kurulumda hata alırsanız veya soru sormak isterseniz yorum olarak belirtebilirsiniz.

Etiketler: 

Yorumlar

Fatal error: Call to

Fatal error: Call to undefined function field_attach_load() in D:\Profil\ali.bozkaya\Documents\EasyPHP-12.1\www\durupal\includes\entity.inc on line 321

bu hatayı veriyor