Ayder Yaylası

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'na bir hafta kafa dinlemeye gittim. Ailecek yaptığımız güzel bir geziydi. Deniz seviyesinden 1350 metre yüksekte olmasından dolayı hava çok serindi. Eğer birisi bana Temmuz ayında Ayder'de polar ile oturup soba yakacağımı söyleseydi güler geçerdim. Herzaman olduğu gibi Karadeniz insanı çok sıcak kanlıydı. Yerli turisti iyi karşılıyorlardı. Eğer birgün Ayder'e giderseniz muhlama ile laz böreğini mutlaka tadın. Ayrıca Ayder Hamamı çok şifalıymış ama sıcak suyu sevmediğimden gitmedim. Oraya tedavi için gelen çok insan var. Kendi çektiğim resimlerin bazılarını paylaşayım.

Kaldığım evin camindan güzel bir görüntü.


Ayderoom Otel



Dağın arasından gelen su. (Doğal şelale)


Fırtına Deresi - Yazın bile debisi çok yüksek. Yöre halkı kışın köprüleri yıktığını söylüyor. Ayrıca derenin denize yakın bölümlerinde Rafting yapılmakta.


Yöre halkı evlerine rahat gidebilemek için böyle teleferikler kullanıyor.


Alabalık yetiştirme tesisi. Çamlıhemşin'den Ayder'e gidene kadar yolda 2-3 tane mevcut. Restoranta gittiğimde Kırmızı Alabalık tavsiye ettiler. Tadı gayet güzeldi.


Yazın ortasında kayanın içinden akan buz gibi su. Yöre halkı bu su için Türkiye'nin en temiz 2. suyu dedi. Doğruluğunu bilmiyorum.


Yürüyüş yaparken yol kenarında rastladığım dağ çileği. Tadı çok güzeldi :)

Etiketler: